Rozdelenie umývadiel podľa umiestnenia

Rozdelenie umývadiel podľa umiestnenia

Každá miestnosť má ústredný prvok, ktorý sa významne podieľa na celkovej atmosfére. V obývačke býva dominantou sedacia súprava, v kuchyni zase linka. A kúpeľňa? Stojíme si za tým, že dojem utvára predovšetkým umývadlo. A pretože pri ňom trávime zďaleka najviac času, netreba podceniť výber toho správneho typu. Umývadlo musí byť praktické a samozrejme príjemné na pohľad. V tomto článku sa dozviete, aké sú vaše možnosti z hľadiska umiestnenia.

Vybrať umývadlo tak, aby bolo po všetkých stránkach perfektné, môže byť tak trochu oriešok. Kritérií, na ktoré si musíte dávať pozor, je totiž pomerne dosť. Medzi dôležité parametre patrí veľkosť, materiál, hĺbka aj design – umývadlo musí zapadnúť do celkového konceptu interiéru. Ale ešte než sa pustíte do hľadania konkrétneho modelu, rozhodnite sa, ktorej kategórii dáte prednosť. Máme na mysli spôsob umiestnenia.

 

Typy konštrukcií a ich výhody

Než si zoženiete nové umývadlo, ktoré vám bude každodenne verne slúžiť, zvážte priestorové možnosti vašej kúpeľne, spôsob pripojenia odpadu a vodovodnej batérie, a tiež výšku umiestnenia. Tieto parametre vám uľahčia hľadanie správneho typu.

 

Závesné umývadlá

Kúpeľňová klasika – to sú závesné čiže zavesené umývadlá, ktoré sa v slovenských domácnostiach objavujú zďaleka najčastejšie. Patria medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie typy. Umiestňujú sa na stenu a môžu byť doplnené nohou, ktorá celku dodá na elegancii a súčasne chráni sifón. K dostaniu sú tiež závesné umývadlá so skrinkou. Ponúkajú extra úložný priestor a väčšinou majú navyše šmrnc.

Špecifickou podkategóriou závesných umývadiel sú ploché modely určené na inštaláciu nad práčku spredu plnenú. Odtokový otvor tu na rozdiel od konvenčných umývadiel nie je vycentrovaný, ale umiestnený na bočnej strane. Ide o ideálne riešenie do malých kúpeľní pre správnu ergonómiu.

Pozor! Je dobré si uvedomiť, že všetky závesné umývadlá neumožňujú umiestnenie komody. Ak je skrinka vašou podmienkou, cez ktorú nejde vlak, poobzerajte sa po nábytkovom umývadle – všetky umývadlá v tejto kategórii totiž bez problémov zavesíte.

 

Zápustné umývadlá

Zápustné umývadlo je možné zapustiť pod dosku alebo nábytok. Dané prevedenie si vyžaduje viac priestoru, čo môže predstavovať problém v menšej kúpeľni, kde sa nezmestia ďalšie kúpeľňové poličky. Inak ide o štýlovú (a žiadanú) voľbu, čoho sú si výrobcovia dobre vedomí, a preto na trh chrlia veľké množstvo tvarovo a farebne rôznorodých variantov. Niektoré sú naozaj nevšedné. Do kariet im hrá jednoduchá údržba – vo všeobecnosti sa totiž zápustné umývadlá ľahko čistia, pretože je vidieť len horná plocha (nie záhyby).

 

Polozápustné umývadlá

Umývadlá polozápustné sú konštrukčne identické so zápustnými – vzhľadovo sa však podobajú umývadlám umiestneným na doske (umývadlovým misám), pretože nie sú zapustené až po okraj. Praktickú výhodu v tom nehľadajte, naopak sa zmierte s mierne náročnejšou údržbou. Na druhú stranu ide o dizajnovo zaujímavé riešenie, ktoré nie je možné vidieť takpovediac v každej druhej kúpeľni, tak prečo mu nedať šancu?

 

 

Umývadlové misy

Umývadlo posadené na doske alebo tiež umývadlová misa patria medzi horúce trendy posledných rokov. Názov misa neberte ale doslova, tvarovo sú umývadlá na dosku veľmi rozmanité – môžu mať hranatý tvar, ale aj vyložene atypický dizajn. V minulosti bol tento typ umývadla doménou luxusnejších kúpeľní, súčasné ceny však vychádzajú v ústrety aj záujemcom s menším rozpočtom. A aj napriek tomu, že neponúka žiadne inovácie, čo sa týka funkčného riešenia (za výhodu je možné považovať odkladací priestor po stranách umývadla), ich prítomnosť utvára v kúpeľni nezameniteľné genius loci.

 

Umývadielka

Stiesnené priestory nedávajú šancu akémukoľvek experimentovaniu. Ak je však vaša kúpeľňa veľmi malá – alebo ešte menšia, kúpte si umývadielko. V opačnom prípade sa mu vyhnite, pretože ide o ,,núdzovku”, ktorú vo väčšej kúpeľni rozhodne nepotrebujete. Plnohodnotné umývadlá umožňujú omnoho komfortnejšiu hygienu a nehrozí, že z nich bude voda striekať von.

 

Rohové umývadlá

Kam s ním? Problémy s nedostatkom priestoru môže vyriešiť tiež rohové umývadlo. Kompaktný typ umiestnený v rohu kúpeľne šetrí cenné centimetre a nezavadzia. Narazíte naň v rôznych prevedeniach – so skrinkou aj bez nej.