Prečo je dobré mať v kúpeľni bidet?

 

Bidet u nás zatiaľ príliš nezdomácnel. Väčšina slovenskej populácie samozrejme tuší, že „sprchová toaleta“ existuje, a dokonca má aj základné povedomie o tom, ako funguje, respektíve na čo slúži, avšak hlavné výhody tohto špecifického typu umývadla, ktoré je prispôsobené pre umývanie po použití toalety, verejnosti unikajú. Čo je veľká škoda, pretože kto si bidet zaobstará, nedá na neho dopustiť. Podobne ako na veľa ďalších vecí, bez ktorých sa síce žiť dá, ale život je vďaka nim omnoho príjemnejší.

 

Prečo si bidet konečne zaobstarať? 

Funkciu bidetu sme načali už v úvode. Hlavným prínosom tohto umývadla je teda významné zvýšenie úrovne intímnej hygieny. Teplá voda je vždy príjemnejšia ako toaletný papier, a to aj v prípade, že používate ten najjemnejší. A bezpochyby je aj lepší ako navlhčená varianta, ktorá upcháva odpad a nerozkladá sa, hoci výrobcovia tvrdia niečo úplne iné. Bidet vnesie do vašej pozáchodovej očisty nový rozmer. Vždy, keď vyjdete z toalety, sa budete cítiť čisto a sviežo.

 

Účinná prevencia i riešenie hemoroidov

Ochorenie, ktoré trápi až polovicu dospelej populácie. To sú hemoroidy, ktoré sa prejavujú výrazným rozšírením žíl prestupujúcich stenami konečníka a análneho otvoru. Civilizačné choroby trápia ľudstvo už po tisíce rokov a našťastie sme objavili spôsoby, ako im predchádzať alebo si uľaviť, keď už sa prejavia.

Faktom zostáva, že opuchnuté a zapálené žily výrazne komplikujú intímnu hygienu a použitie toaletného papiera sa stáva prakticky nemožné, pretože pokožku dráždi a nedokáže ju očistiť tak, ako je v danú chvíľu potrebné. A práve v takej situácii prichádza šetrné opláchnutie a jemné osušenie vstavaným fénom vhod. Vďaka bidetu kvalita hygieny rapídne stúpa a u zdravých ľudí tvorí jednu z dôležitých zásad prevencie.

 

Skvelý pomocník v tehotenstve aj po pôrode

Tehotenstvo je krásne, ale pomerne náročné obdobie, počas ktorého si musí žena zvykať na iný životný štýl. Ako do toho zapadá bidet? Nastávajúce mamičky často trpia hemoroidmi a vďaka prúdu vody sa už nemusia obávať podráždenia toaletným papierom. Výhody bidetu však vychádzajú najavo aj v prípade, že sa tehotnej žene problémy s cievami vyhýbajú. Bezpochyby ide o jeden z najjednoduchších spôsobov, ako zabezpečiť efektívnu a pohodlnú intímnu hygienu na najvyššej úrovni.

 

Uľahčuje život osobám so zníženou pohyblivosťou 

Nielen tehotné ženy a ľudia, ktorí trpia hemoroidmi - zoznam skupín, pre ktoré môže byť obstaranie bidetu veľkou zmenou k lepšiemu, je v skutočnosti oveľa dlhší. Na pomyselnom zozname nájdete osoby so zníženou pohyblivosťou. Nízko umiestnené umývadlo je nepostrádateľným pomocníkom ľudí, ktorí nemôžu vykonávať intímnu hygienu bežným spôsobom, pretože im to nedovoľujú zdravotné komplikácie. Typicky ide o seniorov a ľudí trpiacich dlhodobými následky po nehode. Bidet, a to bez preháňania, v určitom zmysle vracia ľudí späť do bežného života, pretože v rámci intímnej hygieny nie sú odkázaní na pomoc ďalšej osoby.

 

Ekologický rozmer 

Nedošiel už zase toaletný papier? Jeho zásoba sa musí strážiť, pretože nechcete zažiť situáciu, keď sedíte na mise a s hrôzou zistíte, že je rolka prázdna ... Nebaví vás to? S vysokou spotrebou toaletného papiera môžete skoncovať vďaka bidetu. Keď si ho zaobstaráte, nebudete toaleťák potrebovať (prípadne vaša spotreba klesne na absolútne minimum). Určite vás poteší, že aj týmto krokom prispejete k zníženiu ekologickej stopy. Z hľadiska nákladov je prevádzka bidetu a používanie toaletného papiera takmer identická.

 

„Must have“ pre milovníkov pohodlia

Riadite sa heslom „komfort nadovšetko? Potom je prekvapujúce, že ešte bidet nemáte. Moderné elektronické bidety ponúkajú široké spektrum skvelých funkcií, ktoré povyšujú návštevu toalety na zážitok. Za zmienku stojí decentné podsvietenie, samočistenie, ale aj eliminácia nepríjemného zápachu. Nestačí vám to? Potom si kúpte model s automatickým zdvihnutím veka, vyhrievaným sedadlom a masážnym prúdom. U zástupcov z rady „inteligentných bidetov“ môžete všetky spomínané vychytávky ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie.

 

Naozaj je bidet dobrou voľbou aj pre vás?

Na otázku odpovieme otázkou - a prečo by byť nemal? Na záchod chodí každý a bidet významne uľahčuje intímnu hygienu po vykonaní veľkej potreby. Ocenia ho predovšetkým ženy, ale to neznamená, že nemôže zjednodušiť život aj mužom (predovšetkým potom v prípade hemoroidov alebo iného zdravotného problému, ktorý intímnu hygienu komplikuje).

Problémy súvisiace s vykonávaním veľkej potreby nepatria medzi obľúbené konverzačné témy, ale pretože trápia veľkú časť populácie, môžeme bez preháňania tvrdiť, že bidet patrí medzi príslušenstvo, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej domácnosti. No a ak nepotrebujete pomoc zo zdravotných dôvodov, skrátka si môžete užívať zvýšený komfort bývania.

 

Studená voda? Nemajte z nej strach 

Predstava, ako vám na intímne partie tryská studený prúd vody, vás možno desí. Niet divu, niečo také má od ideálnej intímnej hygieny na míle ďaleko. Našťastie nemusíte mať strach, moderné bidety umožňujú reguláciu teploty vody podľa potreby. Niektoré dokonca ponúkajú možnosť nastavenia individuálnych programov pre jednotlivých členov rodiny. Okrem teploty vody možno meniť aj typ a intenzitu jej prúdu.

 

Toaletný papier pravdepodobne kupovať nebudete

Dopočuli ste sa, že sa rovnako nezaobídete bez toaletného papiera, pretože očistenie intímnych partií iba vodou nemusí byť stopercentné? Záleží na tom, aký typ bidetu zvolíte. Aby bolo jasno: klasické keramické bidety nie sú opatrené fénom a intenzita prúdu ide ruka v ruke s jej tlakom. To síce neznamená, že by intímna hygiena nemohla byť perfektná, len je treba myslieť na to, že niekedy môže byť „dočistenie“ toaletným papierom vhodné. Lacné bidety navyše nemajú funkciu vysúšania vzduchom, aj preto sa môže toaleťák hodiť.

Iná situácia panuje ohľadom moderných a o niečo drahších bidetov, ktoré intímne partie úplne spoľahlivo čistia aj vysúšajú. Na rovnakej úrovni sú bidetové sedátka, a to vrátane lacnejších modelov.

Pocitu chladu sa nemusíte báť ani pri sedení. Môžete si zaobstarať bidetové sedadlo, ktoré namontujete na už existujúce miesto - a budete teda sedieť na duroplaste, nie na chladnejšej keramike. Alebo zvolíte bidet s integrovaným sedadlom. Aj základné, a teda cenovo dostupné modely, zvyčajne ponúkajú funkciu vyhrievania.

Avšak áno - ak si zaobstaráte ten najlacnejší a najobyčajnejší bidet s keramickou hranou, mohol by vás chladiť.

 

Môžete si ho dovoliť a nebudete musieť rekonštruovať kúpeľňu

Cenové rozpätie bidetov a bidetových sedátok je pomerne široké a platia obdobné pravidlá ako pre ostatné veci - lacnejší sortiment neponúka taký komfort a funkcie ako stredná trieda a drahšie výrobky. Uspokojíte sa so základným keramickým bidetom, zaplatíte zaň okolo 90 eur (s trochou šťastia ešte menej). Ceny bidetových sedadiel nezačínajú o moc vyššie, ale u „low-endových“ modelov nenájdete žiadne špeciálne funkcie.

Na svoje si prídete aj v prípade, že za bidet či bidetové sedátko neváhate minúť „majland. Luxusné varianty stoja viac ako klasické, ale ponúkajú vskutku mimoriadny komfort.

Tí nerozhodní z vás, ktorí si nie sú istí, či nie je bidet ďalšia luxusná zbytočnosť, môžu použiť prirovnanie s inými vecami, bez ktorých sa síce dá existovať, ale s nimi je život o poznanie príjemnejší. Čo napríklad taká televízia alebo chladnička, vzdali by ste sa ich?

A čo sa týka strachu z nevyhnutných stavebných úprav, ani ten nie je na mieste. Bidetové sedátko sa jednoducho namontujete na to pôvodné a rovnako ľahko k nemu pripojíte prívod vody. So sprchovou toaletou to nemusí byť o nič zložitejšie - len v prípade niektorých modelov je potrebná podomietková inštalácia, takže sa menšiemu stavebnému zásahu nevyhnete. Keramický bidet zase nepotrebuje elektrinu, ale nezaobíde sa bez prívodu teplej vody.