Pri osvetlení v domácnosti si môžete vyberať z rôznorodých riešení

Už dávno nežijeme dobu, keď boli osvetlenia v domácnosti len o klasickom lustri na strope a stolovej lampe na čítanie. Dnešné moderné svietidlá ponúkajú oveľa viac možností a variabilitu pri zariadení domácnosti. Okrem samotnej funkčnej stránky, čiže osvetlenia, poskytujú aj dodatočnú estetickú funkciu. Snúbi sa v nich užitočnosť s krásou, čiže dokážu aj skrášliť a spríjemniť váš dojem z vašej domácnosti. Moderné interiérové svietidlá sa najčastejšie spájajú s LED technológiou, či už so svietidlami ako takými alebo so žiarovkami.

Viacero typov svietidiel v domácnosti

 V prvom rade je dobré vedieť, z čoho si vlastne pri riešení osvetlenia v domácnosti môžete vyberať. Medzi možnosťami pre domácnosť sú LED stropnice, kúpeľňové svietidlá, stropné svietidlá či nástenné svietidlá. Je len na vás, ako si to v rámci domácnosti nastavíte a aké svietidlá budete preferovať. Ak si neviete dať rady, môžete skonzultovať túto tému aj s bytovým dizajnérom. Je jasné, že výber svietidla asi nebude na zozname priorít číslom jeden, avšak vie byť dôležitejší než si na prvý pohľad myslíte. Správnym výberom dokážete ešte dotvoriť a spríjemniť celkový dojem z interiéru a dodať priestoru viac presvetlenia i útulnosti. A to už je dôvod, prečo sa nad svietidlami oplatí zamýšľať a dať si na ich výbere záležať.

Modernejšie LED technológie

Pri svietidlách vám odporúčame zamerať sa na LED žiarovky. Tie oproti klasickým žiarovkám ponúkajú viacero výrazných výhod – tak napríklad 80-percentnú úsporu nákladov oproti ´klasike´, ďalej poskytujú vynikajúci výkon medzi cenou a výkonom, sú vysoko spoľahlivé a môžu sa pochváliť aj dlhou životnosťou. Jednoducho, nie je ani tak odvážne skonštatovať, že sú prakticky vo všetkom lepšie a predstavujú lepšiu voľbu. Nemali by preto chýbať ani vo vašej domácnosti.

Riešenie osvetlenia v obývačke

Predstavme si teda modernú obývačku. Ako v nej riešiť osvetlenie? Ako sme spomenuli, na výber máte viacero alternatív a je len na vás, akú si vyberiete. Samozrejme, odporúčame, aby ste osvetlenie ladili spolu s celkovým vyznením interiéru. V praxi to znamená, že ak ste sa vybrali viac decentným štýlom, asi sa nebude hodiť úplne výrazný luster, ale skôr tiež niečo viac decentné. V obývačke sa môžete zamerať na stropné svietidlo, prípadne na vkusnú lampu, ktorá dodá priestoru patričnú útulnosť. Ku všetkému odporúčame LED žiarovky, ktoré vydržia viac a sú energeticky úspornejšie.

Osvetlenie v kúpeľni

Druhou populárnou miestnosťou v domácnosti je kúpeľňa. Tá je často bez okien, preto v tomto prípade jednoducho musíte riešiť osvetlenie. Aj v kúpeľni si často dávame záležať na dizajne a jej celkovom estetickom vyznení. Predsa len, v kúpeľni je to nielen o hygiene a čistote, ale aj o oddychu a relaxe, preto sa tam chceme cítiť príjemne. V ponuke svietidiel nájdete špecifické kúpeľňové svietidlá, ktoré si v podobe LED panelu viete umiestniť nad zrkadlo. Takéto svietidlá prinášajú energetickú úsporu, namiesto stropného svetla vám poskytnú patričný efekt, avšak s vynaložením menšej energie. Odporúčame vám túto alternatívu, pokiaľ hľadáte v kúpeľni niečo zaujímavé a zároveň úsporné.

Ako na to?

Ak neviete, kde máte začať, radíme vám, aby ste začali jednoducho od základov. V praxi to teda znamená, že najprv vám odporúčame zamerať sa na samotný bytový dizajn. Od neho sa potom odvíjajú ďalšie kroky, ako napríklad práve výber svietidiel do konkrétnych miestností. Je totiž dobré mať v tom určitý systém, ktorý na seba pekne nadväzuje. Ak budete poznať vyznenie danej miestnosti, či už je to obývačka, kúpeľňa alebo spálňa, o to ľahšie si následne k nim vyberiete vhodné svietidlá, ktoré vás potešia svojou funkčnosťou i estetickou stránkou.