Farby a laky na drevo: Tipy pre správny výber a aplikáciu

Drevo je materiál, ktorý si vyžaduje precíznu údržbu. To mu doprajete aj nanesením rôznych ochranných náterov. Ako teda v tomto smere pracovať s farbami a ochranou dreva?

Zdroj obrázku: ronstik / stock.adobe.com

Pri správnom výbere a využití farieb a laku na drevo je nutné si vopred uvedomiť niekoľko dôležitých záležitostí. V prvom rade ešte pred nákupom zvážte využitie samotného dreva. Dôležité je, či sa bavíme o interiéri alebo exteriéri, dôležitú úlohu zohráva aj stav či druh dreva. Samotné druhy farieb sú skôr individuálnou záležitosťou, no je pravda, že každá bezfarebná, tónovacia alebo farba na plné krytie môžu priniesť diametrálne odlišný výsledok a drevu dodať iné vlastnosti. Odporúčame dbať aj na zdravotnú nezávadnosť a zloženie. Na nákup týchto produktov využite kvalitné farby laky, ktoré sú špecializované, majú široký výber a dokážu vám poradiť s výberom.

Príprava dreva

Prejdime však ku konkrétnym tipom a radám. Nezabúdajte na správnu prípravu podkladu a nanášanie farieb. Drevo precízne očistite, lak ani farbu nenanášajte počas dažďa alebo v mrazivom počasí. Už dopredu sa vybavte vhodnými pomôckami, chýbať by nemal valček, klasický štetec, v niektorých prípadoch hoblík, brúska alebo šmirgeľ. Pri odstraňovaní pôvodnej farby alebo laku sa môžete vybrať mechanickou alebo chemickou cestou. Pri voľbe správneho odtieňa je dôležitá farba podkladu. Ak sa vám pôvodná farba dreva páči a chcete zachovať jeho farbu, najskôr použite impregnáciu a následne ho natrite priesvitným lakom, prípadne olejom na drevo. 

Ako na lak na drevo

Ide o špecifický náter, ktorý si vyžaduje hlavne informácie o stave dreva. Pri tom staršom určite odstráňte pôvodný lak a uistite sa, že nie je napadnuté plesňou. Vodou riediteľné (akrylátové) laky sa nanášajú veľmi jednoducho a sú aj šetrnejšie pre životné prostredie. Syntetické laky disponujú rozpúšťadlami, čo drevu dodá lepšiu ochranu hlavne proti hubám a nemajú problém ani s mastnejším povrchom. Nenanášajte ho pri nízkych ani príliš vysokých teplotách (ideálne sú medzi 15 až 25 stupňov Celzia), uškodiť pri tejto práci môže aj dážď či ostré slnko.

Zdroj obrázku: ronstik / stock.adobe.com